Gravid
Är du gravid och har funderingar kring ett specifikt livsmedel kan du använda dig av vår fråga-liv funktion här Fråga Liv.
Livsmedelsföretag kan även få svar på frågor genom att:
- läsa vår information till företagare,
- kontakta oss via telefon 018-175500
(tis.9.00-11.00 och tors.14.00-16.00)
- mejla frågan till fragor@slv.se
Telefontjänsten kan vara stängd vid helgdagar och korta dagar.
Helger och korta dagar 2026
Telefontjänsten har sommarstängt från och med tisdag 30 juni till och med torsdag 30 juli.
Livsmedelsinspektör
Är du livsmedelsinspektör och har frågor som behöver svar hänvisar vi till Livstecknet, vårt frågeforum för livsmedelsinspektörer.
Enskilda produkter - frågor och klagomål
Om du har frågor om enskilda produkter från en specifik tillverkare – vänd dig direkt till tillverkaren eller företaget som du köpte produkten av.
Anmälan om misstänkt matförgiftning och klagomål på produkt eller verksamhet
Vill du anmäla en matförgiftning eller lämna ett klagomål på en produkt eller verksamhet ska du vända dig till den myndighet som kontrollerar företaget.
Läs mer här: Så kontrolleras maten
I våra råd Nationella riktlinjer för måltider i förskolan står det så här:
För små barn är mellanmålen viktigare än för vuxna, och bidrar med större andel av barnets totala närings- och energiintag. Därför behöver även mellanmålen vara näringsrika, både när de serveras på förskolan eller vid utflykter. Frukosten kan vara något större än mellanmålen. För att frukost och mellanmål ska ge tillräckligt med näring kan de gärna planeras utifrån tre byggstenar:
• Frukt och grönsaker.
• Mjölkprodukt (alternativt berikade livsmedel från växtriket, exempelvis havredryck).
• Bröd med pålägg och/eller flingor eller müsli.
Mellanmål och frukost bör inte inkludera söta och näringsfattiga livsmedel, som exempelvis sötad yoghurt, fruktkräm, nyponsoppa, saft, glass eller bakverk. De ger energi men för mycket socker och för lite näring.
Tillsammans bör frukost, lunch och mellanmål i förskolan ge cirka 70 procent av dagsbehovet.
Det är bra att få barn och unga att äta mer frukt och grönsaker och ibland kan en fruktpaus fungera bra som ett mindre mellanmål. Men att alltid bara servera mellanmål i form av frukt kan riskera att barnen får i sig för lite både energi och näring under en dag.