Nutri-score märkning tillåtet?

Kan märkning med Nutri-score användas på livsmedel i Sverige?

Kommentarer

  • Hej,

    Tack för din fråga! Det är många som undrar om just märkning med Nutri-Score just nu.

    Svenska företag kan inte i sin märkning eller presentation använda Nutri-Score i Sverige, se 1 a § i föreskrifter om användande av viss symbol (LIVSFS 2005:9)

    Produkter som lagligen märkts, presenterats eller släppts ut på marknaden i ett annat land inom ESS eller Turkiet med till exempel Nutri-Score får säljas i Sverige med denna märkning om märkningen inte är vilseledande för svenska konsumenter. Se artikel 36 i förordning (EU) nr 1169/2011.

    Vänligen,
    Paulina

Kommentera eller skriv ett nytt inlägg

Din e-postadress visas aldrig för andra, bara ditt namn om vi lägger ut ditt inlägg i forumet.