Ange allergen i xanthangummi

Behöver ursprung av xanthangummi deklareras om det är utvunnet ur något av dom 14 allergenerna? Xanthan utvinns ju nämligen ur majs, vete eller soja. Väldigt få tillverkare deklarerar ursprung och kan heller ofta inte ange säkert ursprung när dom tillfrågas. Hur ser lagen ut? Behöver det deklareras om soja eller vete som ursprung? Eller faller det under reglerna om att man inte anser att spår av allergen finns kvar i sådan utsträckning och att reaktion i normala fall inte kan förväntas? Ungefär som med glukossirap/dextrps/maltodextrin etc där ursprung av vete exempelvis inte behöver deklareras?

Kommentarer

Inlägget är stängt för ytterligare kommentarer.