Livsmedelsverksamheter
I vårt frågeforum svarar vi på generella frågor om lagstiftning och kontroll inom livsmedelsområdet. Vi hänvisar till information på vår webbplats, information till företagare, och till våra vägledningar i Kontrollwiki.
I Fråga oss kan vi inte göra enskilda bedömningar. Om du har en specifik fråga om just ditt företag eller din produkt hänvisar vi till din kontrollmyndighet.
Läs mer här: Så kontrolleras ditt företag
Allmänhet
I Fråga oss kan vi ge generella råd om mat, dricksvatten, matvanor och hälsa. Vi hänvisar till information på vår webbplats, Livsmedelsverket.se, och i våra publicerade publikationer, Sök publikationer.
I Fråga oss kan vi inte ge individanpassade kostråd eller kostråd för personer med särskilda sjukdomar eller dieter. I sådana fall hänvisar vi till hälso- och sjukvården.
Vill du anmäla en matförgiftning eller lämna ett klagomål på en verksamhet eller en produkt hänvisar vi dig till den myndighet som kontrollerar företaget. I de flesta fallen är det kommunens livsmedelskontroll som ska kontaktas.
Läs mer här: Så kontrolleras maten
Kontrollpersonal
Jobbar du inom den offentliga livsmedelskontrollen ska du i stället vända dig till Livstecknet, vårt frågeforum för dig som arbetar inom livsmedelskontroll.
Våra telefontider
Under våra telefontider kan du som företagare eller privatperson ringa oss och få svar och vägledning till generella frågor inom Livsmedelsverkets område.
- Tisdagar 9.00 till 11.00
- Torsdagar 14.00 till 16.00
Du når oss på telefon via Livsmedelsverkets växel 018-175500.
Telefontjänsten kan vara stängd vid helgdagar och korta dagar.
Helger och korta dagar 2026
Livsmedel som hanteras med händerna och äts utan upphettning kan vara förorenade med Norovirus och i ovanliga fall Hepatit A-virus. Exempel på sådana livsmedel är odlade bär av olika slag. Det är allra vanligast att det finns norovirus på frysta hallon, men det händer att virus också finns på andra bär till exempel jordgubbar. I ovanliga fall kan också hepatit A-virus finnas på bär och det har förekommit utbrott av sjukdomen hepatit A som orsakats av virus på frysta jordgubbar och hallon.
Bär kan förorenas med virus i kedjan jord till bord
Odlade bär kan förorenas med virus:
- Före skörd: Bevattningsvattnet, odlingsjord eller gödningsmedel
- Vid skörd: Plockning
- Efter skörd: Rensning, sortering, infrysning, tillagning och servering
Vill du fördjupa dig så kan du läsa vår Riskvärdering och Riskhantering om livsmedelsburna virus i hallon och andra bär.Frysning och upphettning
Både norovirus och hepatit A-virus tål att frysas, men de klarar inte upphettning.
Livsmedelsverkets råd
Livsmedelsverket har råd till konsumenter om att koka importerade frysta hallon i en minut, då dör eventuella virus. Detta gäller så väl vuxna som barn, gravida och ammande.
Även om virus kan finnas på andra frysta importerade bär är det så pass ovanligt att det inte ges något råd om dessa bär till personer som är friska. För äldre och personer med underliggande sjukdom eller nedsatt immunförsvar kan viruset dock ge allvarlig sjukdom. I de nationella riktlinjerna för sjukhus och äldreomsorgen står det därför att alla importerade frysta bär ska kokas i en minut för säkerhetens skull.
Med vänlig hälsning,