Livsmedelsverket - Fråga oss
I vårt frågeforum kan du snabbt söka svar på vanliga frågor som vi valt att publicera.
Hittar du inte svar på din fråga i någon av de redan ställda frågorna i vårt frågeforum eller på vår webbplats kan du ställa din fråga till oss i frågeforumet.
Även om frågan inte publiceras och visas för andra så ber vi dig om att inte ange känsliga personuppgifter, exempelvis namn eller information om din eller någon annans hälsa.
Så behandlar Livsmedelsverket personuppgifter.
Gravid
Är du gravid och har funderingar kring ett specifikt livsmedel kan du använda dig av vår fråga-liv funktion här Fråga Liv.
Livsmedelsföretag kan även få svar på frågor genom att:
- läsa vår information till företagare,
- kontakta oss via telefon 018-175500
(tis.9.00-11.00 och tors.14.00-16.00)
- mejla frågan till fragor@slv.se
Telefontjänsten kan vara stängd vid helgdagar och korta dagar.
Helger och korta dagar 2026
Livsmedelsinspektör
Är du livsmedelsinspektör och har frågor som behöver svar hänvisar vi till Livstecknet, vårt frågeforum för livsmedelsinspektörer.
Enskilda produkter - frågor och klagomål
Om du har frågor om enskilda produkter från en specifik tillverkare – vänd dig direkt till tillverkaren eller företaget som du köpte produkten av.
Anmälan om misstänkt matförgiftning och klagomål på produkt eller verksamhet
Vill du anmäla en matförgiftning eller lämna ett klagomål på en produkt eller verksamhet ska du vända dig till den myndighet som kontrollerar företaget.
Läs mer här: Så kontrolleras maten
Tack för ditt mejl.
Ja, från och med den 1 mars 2025, och i första hand två år framåt, är det obligatoriskt för restauranger och andra serveringar att upplysa sina matgäster om ursprunget för kött som används som ingrediens i de maträtter som de själva tillagat i restaurangköket.
Vilket kött gäller det?
Kravet gäller för sådant kött där det finns krav på ursprungsmärkning när köttet säljs som sådant, det vill säga för färskt, kylt eller fryst från
Finns det kött som är undantaget?
För annat kött än det som räknas upp ovan, till exempel för häst-, ren- och älgkött, behöver restaurangen inte kunna informera om ursprunget. Inte heller för bearbetade köttprodukter och köttberedningar som de inte tillverkat själva, till exempel färdiga köttbullar, marinerad kycklingbröstfilé eller bacon. Det beror på att det inte finns krav på ursprungsmärkning för sådant kött och det kan då bli svårt för restaurangen att få reda på den uppgiften. Det finns också undantag för kött som har använts för tillverkning av buljong, fond, sky eller liknande som ingår i en rätt som serveras till konsument. Där behöver inte ursprung anges.
Kan jag alltid få information om köttets ursprung?
Kravet på att kunna ange ursprung för köttet som ingår i en rätt gäller bara när du äter maten i serveringen eller tar med en matlåda hem. Det gäller till exempel inte vid e-handel, telefonbeställning av mat, eller vid utkörning av mat.
Information om ursprung för kött som har använts som ingrediens i en rätt ska du få antingen muntligt eller skriftligt på restaurangen. Det måste vara tydligt för dig som konsument att informationen finns att få. Det kan till exempel finnas en skylt med texten ”Fråga oss om ursprungsland för köttet i maträtten” eller liknande i anslutning till beställningsdisken. Skriftlig information kan ges till exempel i menyn, i en broschyr, på en skylt eller i digitalt format, som med en dator eller läsplatta.
Läs gärna på vår webbplats om ursprungsland för kött på restaurang.
Vänliga hälsningar,