Livsmedelsverket - Fråga oss
I vårt frågeforum kan du snabbt söka svar på vanliga frågor.
Hittar du inte svar på din fråga i någon av de redan ställda frågorna i vårt frågeforum eller på vår webbplats kan du ställa din fråga till oss i frågeforumet.
Även om frågan inte publiceras och visas för andra så ber vi dig om att inte ange känsliga personuppgifter, exempelvis namn eller information om din eller någon annans hälsa.
Så behandlar Livsmedelsverket personuppgifter.
Gravid
Är du gravid och har funderingar kring ett specifikt livsmedel kan du använda dig av vår fråga-liv funktion här Fråga Liv.
Livsmedelsföretag kan även få svar på frågor genom att:
- läsa vår information till företagare,
- kontakta oss via telefon 018-175500
(tis.9.00-11.00 och tors.14.00-16.00)
- mejla frågan till fragor@slv.se
Livsmedelsinspektör
Är du livsmedelsinspektör och har frågor som behöver svar hänvisar vi till Livstecknet, vårt frågeforum för livsmedelsinspektörer.
Det finns i skollagen inga särskilda krav på måltiderna i förskolan. I förarbetena till skollagen anges dock att ”I begreppet omsorg ingår även att barnen serveras måltider. Naturligtvis ska dessa måltider /…/ liksom i grundskolan vara varierade och näringsriktiga. Vid bedömningen av vad som är näringsriktiga måltider bör de svenska näringsrekommendationerna vara en utgångspunkt.”
Livsmedelsverkets information om Nationella riktlinjer för måltider i förskolan är en hjälp för att erbjuda bra mat i förskolan.
Här är råden om Nationella riktlinjer för måltider i skolan.
Välkommen med frågor om detta.
Vänligen Åsa
Jag vill bara meddela att vi har mottagit din fråga och arbetar på svar. Vi återkommer så snart som möjligt.
Med vänlig hälsning,
Jag ber om ursäkt att du fått vänta på återkoppling i denna fråga.
Vi har tagit bort den publika frågan som du frågade om. Detta är egentligen en tolkningsfråga för Skolverket, men vi brukar säga att kravet om näringsriktighet även gäller förskolan, även om det i skollagen inte är lika tydligt som för grundskolan.
Vi kommer att se över hur vi kan ersätta den för att på ett bra sätt kunna stötta förskolorna i denna fråga.
Med vänlig hälsning,