Välkommen!
Vi svarar enbart under vardagar. Om du söker här i forumet kanske du får hjälp av våra tidigare svar på liknande frågor. Sök också gärna på vår webb.
Alla frågor hanteras säkert i vårt system. När du får ett svar innehåller det en länk. Den länken är det bara du som kan nå. För att någon annan ska kunna se svaret krävs att vi aktivt lagt ut det synligt i forumet.
Skulle vi välja att synliggöra din fråga för andra, tar vi först bort personliga uppgifter. Andra kan då inte se vem frågan kommer från. Det är bra om du också tänker på att inte ange uppgifter i själva frågan som skulle kunna kopplas just till dig.
Läs mer i vår policy nedan.
Alla ska känna matglädje och må bra av maten
Livsmedelsverket fick 2010 genom ett tillägg i sin instruktion ansvara för nationell samordning av beredskapsplanering för livsmedelsförsörjning i ledet efter primärproduktionen, i kortvariga kriser.
Sverige ska åter ha ett totalförsvar och som ska kunna hantera en säkerhetspolitisk kris under minst tre månader. Bland annat innebär detta att en ny livsmedelsberedskap behöver byggas upp Totalförsvaret 2021 - 2025 (regeringen.se) . Ett led i denna uppbyggnad är regeringsuppdrag som Livsmedelsverket fått tillsammans med Jordbruksverket och SVA. Hur uppdragen genomförs beskrivs i en gemensam arbetsplan Förslag till arbetsplan (livsmedelsverket.se).
Bygga på Sveriges egna förmåga
Den nya livsmedelsberedskapen ska bland annat bygga på Sveriges egen förmåga att producera livsmedel, en ökad robusthet hos livsmedelskedjans aktörer att motstå störningar, samt kompletterande åtgärder som till exempel lagring av insatsvaror/livsmedel.
Hemberedskap
Om det händer något är det viktigt att individer tar eget ansvar. En hemberedskap där det bland annat finns mat för en veckas behov, är en viktig förutsättning och medför att samhället initialt kan koncentrera sig på de som inte kan försörja sig själva med livsmedel.
Mer information finns samlad på sidan om Krisberedskap och civilt försvar.
Välkommen igen!