Till senaste kommentaren

Kan glutenintoleranta äta produkter som innehåller glukossirap?

Kan glutenintoleranta äta produkter som innehåller glukossirap?
Livsmedelsverket Rapportera olämpligt innehåll

Kommentarer

  • Ja.

    Glutenintoleranta kan äta livsmedel som innehåller glukossirap (och även glukossirap från vete eller korn) så länge produkten inte innehåller någon annan ingrediens som innehåller gluten.

    På Livsmedelsverkets webb kan du läsa mer om gluten och glutenintolerans.

    Faktagranskad januari 2020
    Livsmedelsverket
Inlägget är stängt för ytterligare kommentarer.