Till senaste kommentaren
Kommentaren du söker har flyttats till en ny diskussion, eller är borttagen.

Socker som används som jästnäring, hur anges det i brödets näringsdeklaration?

Hej!
När socker står som ingrediens långt bak i ingrediensförteckningen på ett bröd har jag lärt mig att den mängden socker enbart är till för jäsningen och sålunda försvinner. Räknas denna mängd socker in under "varav sockerarter" i näringsdeklarationen?

Kommentarer

  • Hej Lisa!

    Socker står med i ingrediensförteckningen eftersom ingredienser ska anges i fallande storleksordning efter den vikt som ingrediensen hade vid framställningstidpunkten.

    I näringsdeklararationen ska mängden av näringsämnen (till exempel sockerarter) som finns i livsmedlet vid försäljning anges. Det innebär att om allt socker har konsumerats av jästen så behöver det inte anges. De deklarerade värdena kan tas fram bland annat genom att analysera livsmedlets innehåll.

    Du hittar mer information om det i artikel 18, 30 och 31 i informationsförordningen (EU) nr 1169/2011.

    Vänliga hälsningar,
    Ulrika A
Inlägget är stängt för ytterligare kommentarer.