Kommentaren du söker har flyttats till en ny diskussion, eller är borttagen.

Får näringspåståenden göras om kalium?

Hej!

Är det tillåtet att göra ett näringspåstående om kalium? För att ett näringspåstående ska få göras om ett mineral måste mängden vara utskriven i näringsdeklarationen, eller anges inom samma synfält som påstående, enligt (EG) nr 1924/2006 Artikel 7. För att ett näringspåstående om högt innehåll ska få göras måste mängden kalium också vara dubbelt så stor som den betydande mängden enligt bilagan till direktivet 90/496/EEG. I Bilagan är dock inte kalium med som ett av de mineral som får inkluderas i näringsdeklarationen. Betyder detta att inga näringspåståenden får göras om kalium, eller finns det en uppdaterad version av bilagan till direktivet 90/496/EEG som jag missat?

Tack på förhand

Magnus Rapportera olämpligt innehåll

Kommentarer

Inlägget är stängt för ytterligare kommentarer.